Answer:
The reason for the columns adding up to 1 is that each individual consumes a proportion or a fraction of the total quantity produced under each product category and every product is consumed. There is no leftover.
When the proportions of all the individuals are added up, the sum is always 1 under each product category because each individual can only consume a part of the whole.
Step-by-step explanation:
a) Data and Calculations:
Food Clothes Housing Energy High Quality 100
Proof Moonshine
Farmer 0.25 0.15 0.25 0.18 0.20
Tailor 0.15 0.28 0.18 0.17 0.05
Carpenter 0.22 0.19 0.22 0.22 0.10
Coal Miner 0.20 0.15 0.20 0.28 0.15
Slacker Bob 0.18 0.23 0.15 0.15 0.50
Total 1.00 1.00 1.00 1.00 1.00
Find the slope of the line that passes through the points (2,8) and (6,8).
Answer:
8-8/6-2
0/4
answer is 0
y=0x+c
8=0(2)+c
8=0+c
8=c
y=0x+8 i thinkkk
Step-by-step explanation:
Answer:
8-8/6-2
0/4
answer is 0
y=0x+c
8=0(2)+c
8=0+c
8=c
y=0x+8
Step-by-step explanation:
What is the value of the square root of 2 to the third decimal place?
Answer:
1.414
Step-by-step explanation:
which values are solutions to the inequality below? check all that apply √x > 4
A.) 17
B.) 8
C.) 15
D.) 13
E.) 19
F.) 4
cual es el resultado de simplificar. Adjunto foto
Answer:
⣿⣯⣿⣟⣟⡼⣿⡼⡿⣷⣿⣿⣿⠽⡟⢋⣿⣿⠘⣼⣷⡟⠻⡿⣷⡼⣝⡿⡾⣿ ⣿⣿⣿⣿⢁⣵⡇⡟⠀⣿⣿⣿⠇⠀⡇⣴⣿⣿⣧⣿⣿⡇⠀⢣⣿⣷⣀⡏⢻⣿ ⣿⣿⠿⣿⣿⣿⠷⠁⠀⠛⠛⠋⠀⠂⠹⠿⠿⠿⠿⠿⠉⠁⠀⠘⠛⠛⠛⠃⢸⣯ ⣿⡇⠀⣄⣀⣀⣈⣁⠈⠉⠃⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠠⠎⠈⠀⣀⣁⣀⣀⡠⠈⠉ ⣿⣯⣽⡿⢟⡿⠿⠛⠛⠿⣶⣄⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠈⢠⣴⣾⠛⠛⠿⠻⠛⠿⣷⣶ ⣿⣿⣿⠀⠀⠀⣿⡿⣶⣿⣫⠉⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠈⠰⣿⠿⠾⣿⡇⠀⠀⢺⣿ ⣿⣿⠻⡀⠀⠀⠙⠏⠒⡻⠃⠀⠀⠀⠀⣀⠀⠀⠀⠀⠀⠐⡓⢚⠟⠁⠀⠀⡾⢫ ⣿⣿⠀⠀⡀⠀⠀⡈⣉⡀⡠⣐⣅⣽⣺⣿⣯⡡⣴⣴⣔⣠⣀⣀⡀⢀⡀⡀⠀⣸ ⣿⣿⣷⣿⣟⣿⡿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⢻⢾⣷⣿ ⣿⣿⣟⠫⡾⠟⠫⢾⠯⡻⢟⡽⢶⢿⣿⣿⡛⠕⠎⠻⠝⠪⢖⠝⠟⢫⠾⠜⢿⣿ ⣿⣿⣿⠉⠀⠀⠀⠀⠈⠀⠀⠀⠀⣰⣋⣀⣈⣢⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⣐⢸⣿ ⣿⣿⣿⣆⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢰⣿⣿⣿⣿⣿⣧⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢀⣾⣿ ⣿⣿⣿⣿⣦⡔⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢻⣿⡿⣿⣿⢽⣿⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⣠⣾⣿⣿ ⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣶⣤⣀⠀⠀⠀⠘⠛⢅⣙⣙⠿⠉⠀⠀⠀⢀⣠⣴⣿⣿⣿⣿⣿ ⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣶⣤⣄⣅⠀⠓⠀⠀⣀⣠⣴⣺⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿
Step-by-step explanation:
i nu speak that language
5x5x5x5= ______ to the power of _____
Answer:
5 4
Step-by-step explanation:
its fristly 5
ok then bb
Answer:
5x5x5x5=625
Step-by-step explanation:
Integrate [tex]e^{4x}\sqrt{1+e^{2x} } dx[/tex] please show work so i can learn
Answer:
[tex](\frac{(1+e^{2x}) ^{\frac{5}{2} } }{{5}} + \frac{(1+e^{2x} )^{\frac{3}{2} } }{{3}} )+C[/tex]
Step-by-step explanation:
Step(i):-
Given that the function
f(x) = [tex]e^{4x} \sqrt{1+e^{2x} }[/tex]
Now integrating on both sides, we get
[tex]\int\limits{f(x)} \, dx = \int\limits{e^{4x} \sqrt{1+e^{2x} } dx[/tex]
= [tex]\int\limits{e^{2x} e^{2x} \sqrt{1+e^{2x} } dx[/tex]
Step(ii):-
Let [tex]1 + e^{2x} = t[/tex]
[tex]e^{2x} = t -1[/tex]
[tex]2e^{2x}dx = d t[/tex]
[tex]e^{2x}dx = \frac{1}{2} d t[/tex]
= [tex]\int\limits{( \sqrt{1+e^{2x} }) e^{2x} e^{2x} dx[/tex]
= [tex]\int\limits {\sqrt{t}(t-1)\frac{1}{2} dt }[/tex]
= [tex]\frac{1}{2} \int\limits {\sqrt{t} (t) -\sqrt{t} ) dt }[/tex]
= [tex]\frac{1}{2} \int\limits {(t^{\frac{1}{2} } t^{1} +t^{\frac{1}{2} } ) } \, dx[/tex]
[tex]= \frac{1}{2} \int\limits {(t^{\frac{3}{2} } +t^{\frac{1}{2} } ) } \, dx[/tex]
= [tex]\frac{1}{2} (\frac{t^{\frac{3}{2} +1} }{\frac{3}{2}+1 } + \frac{t^{\frac{1}{2} +1} }{\frac{1}{2}+1 } )+C[/tex]
= [tex]\frac{1}{2} (\frac{t^{\frac{3}{2} +1} }{\frac{5}{2} } + \frac{t^{\frac{1}{2} +1} }{\frac{3}{2} } )+C[/tex]
= [tex]\frac{1}{2} (\frac{t^{\frac{5}{2} } }{\frac{5}{2} } + \frac{t^{\frac{3}{2} } }{\frac{3}{2} } )+C[/tex]
= [tex](\frac{(1+e^{2x}) ^{\frac{5}{2} } }{{5}} + \frac{(1+e^{2x} )^{\frac{3}{2} } }{{3}} )+C[/tex]
Final answer:-
= [tex](\frac{(1+e^{2x}) ^{\frac{5}{2} } }{{5}} + \frac{(1+e^{2x} )^{\frac{3}{2} } }{{3}} )+C[/tex]
Solve the triangle. A = 32°, a = 19, b = 14 (1 point) B = 23°, C = 125°, c ≈17.6 Cannot be solved B = 23°, C = 125°, c ≈29.4 B = 23°, C = 145°, c ≈23.5
Answer:
The answer is below
Step-by-step explanation:
Given the triangle with: A = 32°, a = 19, b = 14
The sine rule states that for a triangle with lengths of a, b and c and the corresponding angles which are opposite the sides as A, B and C, then the following rule holds:
[tex]\frac{a}{sinA}=\frac{b}{sinB}=\frac{c}{sinC}[/tex]
Given, that for triangle ABC; A = 32°, a = 19, b = 14. therefore:
[tex]\frac{a}{sinA}=\frac{b}{sinB}\\\\\frac{19}{sin(32)}=\frac{14}{sin(B)}\\\\sin(B)=\frac{14*sin(32)}{19} \\\\sin(B)=0.39\\\\B=sin^{-1}(0.39)\\\\B=23^o[/tex]
A + B + C = 180° (sum of angles in a triangle)
32 + 23 + C = 180
55 + C = 180
C = 180 - 55
C = 125°
[tex]\frac{a}{sin(A)}=\frac{c}{sin(C)}\\\\\frac{19}{sin(32)}=\frac{c}{sin(125)} \\\\c=\frac{19*sin(125)}{sin(32)} \\\\c=29.4[/tex]
Answer:
B = 23°, C = 125°, c ≈29.4
Step-by-step explanation:
Please help! Algebra hw! Hrw
Answer:
x^9 -20x^7 -6x^3 3x^2 13
Step-by-step explanation:
Standard form for polynomials is to order the degrees of the number from highest to lowest, left to right. So, knowing this, we can infer that it goes x^9 - 20x^7 - 6x^3 + 3x^2 + 13. The degree is 9 (highest exponent), and the leading coefficent (number in front of/multiplying highest degree var) is 1.
Answer: (x^9)+(-20x^7)+(-6x^3)+(3x^2)+13
Step-by-step explanation:
Standard form would just be to organize the polynomial in descending order of the degree (..._^3+_^2+_^1+constant)
In the proportion x/5= 15/3 which number is equal to x in the proportion?
After a 65% reduction, you purchase a new clothes dryer on sale for $189. What was the original price of the clothes dryer ?
Answer:
$122.85
Step-by-step explanation:
65/100 x 189 = $122.85
(a) What is wrong with the following equation? x2 + x − 42 x − 6 = x + 7 (x − 6)(x + 7) ≠ x2 + x − 42 The left-hand side is not defined for x = 0, but the right-hand side is. The left-hand side is not defined for x = 6, but the right-hand side is. None of these — the equation is correct. (b) In view of part (a), explain why the equation lim x → 6 x2 + x − 42 x − 6 = lim x → 6 (x + 7) is correct. Since x2 + x − 42 x − 6 and x + 7 are both continuous, the equation follows. Since the equation holds for all x ≠ 6, it follows that both sides of the equation approach the same limit as x → 6. This equation follows from the fact that the equation in part (a) is correct. None of these — the equation is not correct.
Answer:
Attached please find answer
Step-by-step explanation:
= (x² + x - 42) / (x - 6)
= [x² + (7x - 6x) - 42] / (x - 6)
= [x² + 7x - 6x - 42] / (x - 6)
= [(x² + 7x) - (6x + 42)] / (x - 6)
= [x(x + 7) - 6(x + 7)] / (x - 6)
= [(x + 7)(x - 6)] / (x - 6)
= x + 7 → when x approches 6
= 6 + 7
= 13
Other method:
Lim (x² + x - 42) / (x - 6)
x→ 6
When x → 6, there is an indeterminate expression because: 6 - 6 = 0
Do you know the l'Hôpital's rule, when x → a:
Lim [ f(x) / g(x) ] = Lim [ f'(x) / g'(x) ]
f(x) = x² + x - 42
f'(x) = 2x + 1
g(x) = x - 6
g'(x) = 1
= f'(x) / g'(x)
= (2x + 1)/1
= 2x + 1 → when x approches 6
= 12 + 1
= 13
Brainiest if right so pls solve down below!
9514 1404 393
Answer:
D) 54
Step-by-step explanation:
Put the numbers where the variables are and do the arithmetic.
2[(x -1) +2xy]
= 2[(4 -1) +2(4)(3)]
= 2[3 +24]
= 2(27) = 54 . . . . matches choice D
Answer:
54Step-by-step explanation:
We know that:
Given expression: 2[(x - 1) + 2xy]x = 4y = 3Solution:
2[(x - 1) + 2xy]=> 2[(4 - 1) + 2(4)(3)]=> 2[3 + 2(4)(3)]=> 2[3 + 24]=> 2[27]=> 54Hence, Option D is correct.
Mia went to the art store and bought 2 poster boards and 3 markers. She spent A total of $6.50. The total tax was $1.25. How much did each marker cost? *
FreshFoods has 12 carrots for $4. How would you find the cost of 1 carrot?
m^2+5=14
[tex] {x}^{2} [/tex]
x2+5=14
Answer:
okeed
Step-by-step explanation:
0.62 as a percent
(STEP BY STEP)
Answer:
0.62 = 0.62 × 100/100 = (0.62 × 100)/100 = 62/100 = 62%;
In other words:
1) Multiply that number by 100.
2) Add the percent sign % to it.
Answer:
62%
Step-by-step explanation:
You would take the decimal and move it to the right two spaces then add the percent sign in replace of the decimal.
.62 → 6.2 → 62. → 62%
Hope this helps!
A circle has a diameter of 4 meters.
What is its perimeter (to the nearest hundredth)?
What is its area (to the nearest hundredth)?
m^2
Answer:
Step-by-step explanation:
r = d/2
r = 4/2
r = 2
pi = 3.14
Circumference = 2 * pi * r
Circumference = 2 * 3.14 * 2
Circumference = 12.56
Area = pi r^2
Area = 3.14 * 2^2
Area = 4 * 3.14
Area = 12.56
100 centimeters =
meter
How much meter's do it equals?
Answer:
100 centimeters=1.0 meters
Step-by-step explanation:
hope this helps
Answer:
100
Step-by-step explanation:
One centimeter is equivalent to [tex]\frac{1}{100}[/tex] of a meter. This means that 100 centimeters are in a meter.
Find the radius, and the approximate circumference and area of the circle below. (Use 3 for \pi)
Answer:
Circ=37.704, Area= 112.112
Step-by-step explanation:
Circumference= pi *Diameter
Taking pi=3.142, Diameter=12
Circ=3.142*12=37.704
Area= pi * r^2
Area= 3.142*6*6=112.112
What is the value of the expression 6 +5. (8 = 2)2?
Answer:
The answer is 22
Step-by-step explanation:
might be wrong so I would wait for someone else to also answer.
Write an equation to solve for the number of days it would take to reach 1,000 cases.
How many days will it take to reach 1000 cases? SHOW WORK BELOW
Answer:
5.2x31 = 161.2
161.2+225=386.2
386.2+540=926.2
1000-926.2=73.8
73.8÷5.2=14.2
So, 14th August
Write 34% as a fraction or mixed number in simplest form
17/50 = 34% Hope this helped
help me with this question
Answer:
-3
Step-by-step explanation:
Rise over run is slope or rate of change
-6/2=-3
Please show all of your work for this!
Answer:
17 unitsStep-by-step explanation:
BE is midsegment of ACDF
BE = 1/2(CD + FA)2(3x + 3) = 6x - 16 + 4x - 106x + 6 = 10x - 2610x - 6x = 6 + 264x = 32x = 8Similarly, FA is midsegment of BEZW
FA = 1/2(BE + WZ)WZ = 2FA - BEWZ = 2(4x - 10) - (3x + 3)WZ = 8x - 20 - 3x - 3WZ = 5x - 23Substitute x with 8:
WZ = 5*8 - 23 = 40 - 23 = 17The answer is 132 ft
Answer:
Lol, thank you for telling me this information..
Sales tax is 7% What will be the sales tax on a purchase of 28.95
Answer:
7%=$2.03
$28.95+$2.03=$30.98
I am not 100% sure but it is better than nothing.
Please help! I will give brainliest.!!
Answer:
1
Step-by-step explanation:
They are all being multiplied by 3.
1x3=3
5x3=15
6x3=18
9x3=27
Answer:
y=1
Step-by-step explanation:
5x3=15
5,10,15
3,6,9,12,15
6x3=18
6,12,18
3,6,9,12,15,18
9x3=27
9,18,27
3,6,9,12,15,18,21,24,27
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |10 |
|2 | 4 | 6 | 8 |10| 12|14| 16| 18|20 |
|3 | 6 | 9 |12| 15| 18|21|24|27|30 |
|4 | 8 |12 |16|20|24|28|32|36|40 |
|5 |10|15 |20|25|30|35|40|45|50 |
|6 |12|18 |24|30|36|42|48|54|60 |
|7 |14|21 |28|35|42|49|56|63|70 |
|8 |16|24|32|40|48|56|64|72|80 |
|9 |18|27 |36|45|54|63|72|81|90 |
|10|20|30|40|50|60|70|80|90|100|
Hope the chart and everything helps!
kahn academy graph
y= -4/3x+8
Answer:
First point should be on the y axis, 8. Then you would have to go down 4 and to the right 3.
Step-by-step explanation:
Leo traveled to the store at a constant speed, and when he returned, he graphed his motion to show the distance he traveled compared to the time he traveled. Which graph could Leo use to show his trip to the store
Answer:
A
Step-by-step explanation:
Took the test
What is an equation of the line that passes through the points (-7, -7)and (-7, 4)?
Answer:
It is 7 because it both has the same answer
Answer:
Hi! The correct answer is x= -7
Step-by-step explanation:
Use the slope formula and slope-intercept form y = mx + b to find the equation.