A) Choosing a stratified random sample might be preferable to an SRS because;
Stratified random sampling would divide the population into stratas but the
SRS would not do so. The strata would be the type of room namely those
with water view and those with golf view.
B) The reason why a cluster sample would be a simpler option is because;
It will divide the population into multiple clusters that makes it easier to
work with unlike the SRS that generalizes. The clusters would be each of
the 30 floors.
We are told that the manager wanted to select 120 rooms and carry out a survey on each registered guest by asking how satisfied they were with the hotel. He decided to use a sampling method called SRS which means Simple Random Sampling.
Simple random sampling is defined as a sampling method where individuals or objects are selected randomly from a population thereby given each person or object an equal chance of selection.
A) Stratified Random sampling is a method of sampling that divides the population into smaller groups known as objects/stata. In this case Stratified random sampling would be preferred to SRS because the hotel rooms are divided into two types namely those that can view the water and those that can view the golf course and as such the Stratified random sampling would divide the population but the SRS would not do so.
B) Cluster sampling is when the population is divided into multiple groups known for assessment. The reason why it would be a simpler option is because there are 30 floors and they can be classified as clusters and surveyed per floor.
Read more at; https://brainly.com/question/15932504
The difference of two number is 169 the smaller number is 191 what is the other number
I rlly need help with thins question asap
Answer:
The 3 one is 2 and the forth one is 10
Step-by-step explanation:
i did the math
Answer:
2 miles; 10 miles
Step-by-step explanation:
For a distance of 3,520 yards...
3,520 = 1,760m
Divide both side by 1,760
m = 2 miles
For a distance of 17,600 yards...
17,600 = 1,760m
Divide both sides by 1,760
m = 10 miles
What is the y-coordinate of the
midpoint of the line segment
which has endpoints
(-1,4) and (-3, -1)?
Step-by-step explanation:
h
Asley paid $800 for a cellphone and sold it for $1050. Calculate the profit % made on the selling phone
Step-by-step explanation:
31.25%
1050-800=250
250/800=0.3125
0.3125×100=31.25%
Mrs. Wood has a new student who feels confused about horizontal and vertical lines. Write an
explanation on the differences between the two special cases. Include information about the
graphs, the slopes, and the equations of these two types. Include examples to help with your
explanation.
determine the intercepts of the line
x intercept: ?,?
y intercept: ?,?
Answer:
x-int = 4.5
y-int = -1
How much simple interest does $4,678.00 earn in 529 days at a rate of 7.3%? Round to the nearest cent.
Answer:
$5,172.93
Step-by-step explanation:
We're gonna use the simple interest formula: P = A(1 + r(t))
P = final amount
A = starting amount (4,678)
r = rate (0.073)
t = years (529/365)
P = 4,678(1 + 0.073(529/365))
P = 5,172.9324
The angles of a quadrilaterals are x⁰, (x-10)⁰, (x+30)⁰ and ( 2x)⁰, then the greater angle is
Answer:
136°
Step-by-step explanation:
The sum of the interior angles of a quadrilateral = 360°
Sum the given angles and equate to 360
x + x - 10 + x + 30 + 2x = 360 , simplify left side
5x + 20 = 360 ( subtract 20 from both sides )
5x = 340 ( divide both sides by 5 )
x = 68
Then
largest angle = 2x = 2 × 68 = 136°
1. What is the place value of the 1 in 1,234,567,890?
Answer:
The place value of 1 in 1,234,567,890 is 1,000,000,000.
Answer:
In the ones place there is a 0.
Step-by-step explanation:
PLEASE MARK AS BRAINLIEST!!!!!Diane is going to rent a truck for one day. There are two companies she can choose from, and they have
Company A charges $74 and allows unlimited mileage.
Company B has an initial fee of $65 and charges an additional $0.60 for every mile driven.
For what mileages will Company A charge less than Company B?
Use m for the number of miles driven, and solve your inequality for m.
>
ISO
DO
Х
Answer:
Step-by-step explanation:
Company A Total Cost: Ca = $74
Company B Total Cost: Cb = $65+$0.60m, where m is the miles driven.
We want to find for what values of m with Company A charge less than Company B:
Ca < Cb ?
$74 < $65 + $0.60m
$9 < $0.60m
15 < m
m > 15 miles
Company A will cost less than Company B when less than 15 miles are driven. The costs are the same for 15 miles and higher for Company B beyond 15 miles.
Can anyone help me with this one
Find the value of x that makes the triangle a right triangle.
A.8
B.16
C.18
D.23
Answer: B.16
Step-by-step explanation:
using pythagoras
[tex]20^{2} = x^{2} + 12^{2}[/tex]
400 = [tex]x^{2}[/tex] + 144
[tex]x^{2}[/tex] = 256
x = 16 and -16
please give me a brainliest answer.
helppppppppppppppppppppppppppp
Malea sells engraved necklaces
over the Internet. She purchases 50 necklaces
for $400, and it costs her an additional $3 for
each personalized engraving. If she charges
$20 each, how many necklaces will she need to
sell in order to make a profit of at least 5225?
Answer:
581
Step-by-step explanation:
Answer in the picture
I need help please I have tryed
Answer:
the answer is 30°
.........
.........
HELPPP PLEASEEEEEEEEE
If 1 in = 2.54 cm, how many inches are in 328 cm?
please help it’s due soon
Answer:
129.1 inches
Step-by-step explanation:
Recall that 2.54 cm = 1 in.
Write 328 cm and recognize that we need to convert this to inches:
328 cm i in
------------ * ------------- = 129.1 inches
1 2.54 cm
please helppppp I will mark brainliest
Type the integer that makes the following subtraction sentence true: 428 - what = 1,212
Answer:
-784
Step-by-step explanation:
428 - ? = 1,212
428 - 1,212 = ?
428 - 1,212 = -784
? = -784
hope it helps!
Answer:
- 784
Step-by-step explanation:
428 - x = 1,212
1,212 - 428 = - x
- x = 784
x = - 784
How to solve this? I don’t get it how it is x=3 where she solve this ?
Step-by-step explanation:
Given the logarithmic expression:
[tex]3log_{5}2 + log_{5}x = log_{5}24[/tex]
Using the Logarithmic Product Rule:
[tex]log_{a}x + log_{a}y = log_{a}(xy)[/tex]
And the Logartihmic Power Rule:
[tex]log_{a}x^{y} = ylog_{a}x[/tex]
Rewriting your given logarithmic expression by applying the power rule:
[tex]log_{5}2^{3} + log_{5}x = log_{5}24[/tex]
I will use the following logarithmic property to cancel out the logarithmic expressions, which will show why x = 3.
[tex]_{b}log_{b}x = x[/tex]
Raise each logarithmic expression by the same value as the base, 5:
[tex](_{5}log_{5}2^{3} ) + (_{5}log_{5}x )= (_{5}log_{5}24)[/tex]
2³(x) = 24 (2³ is multiplied with x instead of addition because of the Product Rule).
Now that you're left with just 2³(x) = 24, it's easy to see why the answer is x = 3:
2³(x) = 24
8x = 24
Divide both sides by 8:
8x/8 = 24/8
x = 3
Find the equation for the horizontal line that goes through the point V(-5,17)
Answer:
x = -5
Step-by-step explanation:
x = -5 because a horizontal line does not change in y value
Horizontal line that goes through the point V(-5,17) is y=17.
The horizontal line that passing through any point (a,b) is y=b
And it has slope equals to zero.It is parallel to the x-axis in the coordinate plane.So the horizontal line passing through the point is y=17
Learn more:https://brainly.com/question/11682722
Can someone answer 6x=-7?
Answer:
Divide each term in 6x=−7 by 6 and simplify.
Step-by-step explanation:
Exact Form:
x=−7/6
Decimal Form:
x=−1.1¯6
Mixed Number Form:
x=−1 1/6
Answer:
x = - 7/6
Step-by-step explanation:
First, divide both sides of the equation by the same term:
6x = - 7
6x/6 = -7/6
Then simplifly and you'll get your answer! ( I won't show how to simplify but if you want to know tell me!)
x = - 7/6
Find the outlier of the data set.
43, 69, 49, 78, 88, 54, 73, 194, 54, 59, 70
Answer:
194
Step-by-step explanation:
because no one else is above 100
Sam Snail is at the bottom of a pipe 30 feet deep. He can crawl three feet up each day, but each night he slides back two feet. How long will it take Sam to get to the surface?
Answer:
It will take 30 days to reach the top of the 30-foot deep pipe.
Step-by-step explanation:
Let's track Sam Snail's movement each day:
Day 1 -
0 + 3 - 2 = 1
Day 2 -
1 + 3 - 2 = 2
Day 3 -
2 + 3 - 2 = 3
Day 4 -
3 + 3 - 2 = 4
Day ...
We can see that the day always matches up with the height on the pipe. This means for the snail to have traveled 30 feet, he needs to have spent 30 days with a constant rate of movement.
Hope this helps!
PLEASE ANWSER CORRECTLY!! I WILL MARK BRAINIEST!!!
Step-by-step explanation:
the midpoint is(4,1)
that is the answer
Answer:
(4, 1 )
Step-by-step explanation:
Given endpoints (x₁, y₁ ) and (x₂, y₂ ) then the midpoint is
( [tex]\frac{x_{1}+x_{2} }{2}[/tex] , [tex]\frac{y_{1}+y_{2} }{2}[/tex] )
Here (x₁, y₁ ) = P (6, 6 ) and (x₂, y₂ ) = Q (2, - 4 ) , then
midpoint = ( [tex]\frac{6+2}{2}[/tex] , [tex]\frac{6-4}{2}[/tex] ) = ( [tex]\frac{8}{2}[/tex] , [tex]\frac{2}{2}[/tex] ) = (4 , 1 )
1.If you invest $100 at an interest rate of 15%, how much will you have at the end of 8 years?
Answer:
$1500 is the answer para po maka tulong akoStep-by-step explanation:
sana maka tulong
Please help!
Which of the following points is located in Quadrant IV?
(-5,2)
(4,3)
(1, -4)
(-6, -7)
Answer:
(1,-4) is in quadrant IV.
Step-by-step explanation:
permutasi dari kata
- jisoo
- cantik
- sudah
note: ...
Eh?..
[tex] \: \: \: [/tex]
Answer:
jisoo = 60 word ordercantik = 720 word ordersudah = 120 word orderStep-by-step explanation:
"jisoo"
j = 1
i = 1
s = 1
o = 2
element total = 5double element = letter o(2)[tex]p = \frac{n!}{k!} = \frac{5!}{2!} = \frac{5 \times 4 \times 3 \times 2 \times 1}{2 \times 1} = \frac{120}{2} [/tex]
P = 60 word order
------------
"cantik"
c = 1
a = 1
n = 1
t = 1
i = 1
k = 1
element total = 6double element = -[tex]p = n! = 6! = 6 \times 5 \times 4 \times 3 \times 2 \times 1[/tex]
P = 720 word order
------------
"sudah"
s = 1
u = 1
d = 1
a = 1
h = 1
element total = 5double element = -[tex]p = 6 \times 5 \times 4 \times 3 \times 2 \times 1[/tex]
P = 120 word order
(5 1/4)÷(− 2 1/2) pls help
Answer:
Step-by-step explanation:= 21/4 divided by -5/2
= 21/4 x -2/5. flipped and multiplied
= -21/10
= -2 1/10
Answer:
-2 1/10
Step-by-step explanation:
5 1/4 = 21/4
-2 1/2 = -5/2
21/4 ÷ -5/2=-21/10 = -2 1/10
QUESTIO COURSES SECTION 10F1 SSIGNMENTS Assignment - 41. Test: Basic Math and Algebra Review Attempt 1 of 1 3 4 5 6 7 8 9 10 10 11 12 13 14 15 > A group of four friends go to a high school football game. The cost of admission is $2.50. All four buy sodas for $1.25 and three buy hotdogs for $1.75 each. Which equations can be used to find the total amount they spent at the game? Select all that apply. 4(2.5 +1.25 +1.75) =t 4(2.5 +1.25) + 3(1.75) = t 32.5 +1.25 +1.75) + (2.5 +1.25) = t 4(2 +14+1) - (14) = 4(2 +1) + 3(1x)=t 4(2.5) + 3(1.25 +1.75) = t C
Answer:
are you doing mathematical models a too?
Step-by-step explanation: